Není uhlí, na palivo čekají lidé týdny

PRAHA Zásoby uhlí jsou vyprodány. Prodejci sestavují čekatelské listiny s desítkami zájemců. A zima je skoro tu.

"Dodací doba je tři neděle až měsíc," říká Kamil Kocanda, majitel uhelného skladu Kocanda Libouchec. Podobnou odpověď nyní dostávají stovky zákazníků po celé republice.

Problém je především s nejkvalitnějším typem uhlí zvaným ořech 2. To proto, že toto uhlí vyžadují moderní kotle, které si v posledních letech pořídilo velké množství majitelů domů. "Nemáme ho kvůli tomu, že nám ho doly neexpedují. Řeknou, že jsme si ho měli objednat v létě a teď ho nemají," říká pražský prodejce Zdeněk Janda. "Ořech dvojka" pochází z dolu Bílina. Ten patří Severočeským dolům spadajícím pod polostátní společnost ČEZ. A právě u Bíliny vláda v pondělí po 24 letech dohadů kývla na prolomení limitů. Mezi prodejci se tak šíří spiklenecké teorie, že nedostatek uhlí je uměle vyvolaný a že měl posloužit na nátlakový prostředek.

Skutečnost je však méně dobrodružná - za nedostatek může především to, že chladno letos přišlo náhle a lidé do uhelných skladů vyrazili hromadně. K tomu se přidaly potíže s kvalitou v dolech - Jan Brož

Přišla zima, sklep je prázdný. Lidé nemají uhlí

Kvalitní uhlí do moderních kotlů se stalo nedostatkovým zboží. Lidé si odvykli nakupovat zásoby na zimu s předstihem a prodejci nedokážou náhlý a prudký růst poptávky pokrýt.

Ministerstvo životního prostředí si dalo cíl na příštích pět let - chce vyměnit na osmdesát tisíc kotlů na tuhá paliva. Staré a špinavé uhelné kotle, které jsou největším zdrojem znečištění ovzduší, mají nahradit ekologicky šetrné spalovací stroje.

Start letošní topné sezóny však ukazuje, že přechod na moderní spalování může přechodně vést i k návratu do minulosti. "Nemáme, ptejte se za 14 dní," slýchají s současnosti větu dobře známou z dob socialismu zákazníci uhelných skladů.

Moderní automatické kotle totiž spalují nejkvalitnější uhlí ořech 2 s výhřevností nad 17 megajoulů na kilogram. S jejich postupným rozšířením vzrostla i poptávka po tomto typu, s jehož pokrytím mají dodavatelé v těchto týdnech problém.

"Řada lidí si pořídila automatické kotle s lepším spalováním a zvýšila se tak spotřeba ořechu 2. Dá se říct, že už 90 procent hnědého uhlí, které prodáváme, je uhlí upravené do automatických kotlů," říká Miroslav Jelen, spolumajitel olomoucké společnosti Monaxa. U jiných typů uhlí, jako je ořech 1 nebo kostka, letošní nedostatek tak patrný není.

Takzvané tříděné uhlí určené malospotřebitelům produkují dnes už jen Severočeské doly s lomem Bílina a Severní energetická s lomem ČSA. Sokolovská uhelná před pěti lety jeho výrobu kvůli klesající poptávce zastavila. Na celkové produkci se tříděné uhlí podílí jen asi z pěti procent. Většina z 38 milionů tun hnědého uhlí, které ročně vyprodukují tuzemské lomy, má horší výhřevnost, na domácí spalování se nehodí, a tak končí v teplárnách a elektrárnách.

Přesto by podle odborníků neměl být problém spotřebu domácností i nových kotlů pokrýt. Důvod letošního nedostatku vidí hlavně ve způsobu, jakým se uhlí distribuuje.

"Z hlediska celkových ročních čísel by spotřeba mohla být vykrytá, disproporce na trhu však vznikají kvůli způsobu objednávek," říká Ladislav Pelcl ze společnosti Vupek Economy, která vypracovává analýzy o uhlí třeba pro ministerstvo průmyslu.

Tříděné uhlí se podle Pelcla vyrábí po celý rok, poptávka po něm však roste jen během podzimu. Lidí si odvykli nakupovat s dostatečným předstihem a podle toho objednávají i prodejci. Při prudkém přechodu z letního počasí do sychravého podzimu, jako tomu bylo letos, berou zákazníci sklady útokem, zásoby rychle dojdou a majitelé dolů nestíhají dodávat.

"Dříve si každý kupoval uhlí v létě. Spotřebitelské chování se změnilo, a když dojte k náhlému ochlazení, tak jsou všichni překvapeni," říká člen představenstva Severočeských dolů Vladimír Budinský.

Podle Petra Pauknera, majitele velkoobchodníka s uhlím Carbounion, se k tomu navíc letos přidaly problémy s kvalitou. "Na Mostecku měli špatnou kvalitu a Severočeským dolům zase chyběl dostatek dobrého uhlí, ze kterého vyrábějí tříděné uhlí," říká Paukner.

Podle něj ani neplatí, že by kvalitní české uhlí šlo ve větší míře za hranice a nedostatek tak způsobil nadměrný vývoz. I když se část uhlí z Mostecka vyváží do Polska, oproti minulosti objemy však nijak zvlášť nenarostly a dlouhodobě spíš klesají.

Podle prodejců by měla být poptávka naplněna během několika týdnů, také podle Pauknera se už situace stabilizuje. Nehrozí tak, že by lidé museli letos v zimě mrznout. Doporučení však zní jasně - začít se o zásoby na zimu starat dříve než na konci září.

I přes prudký úbytek z posledních let v Česku stále ještě topí uhlím zhruba 300 tisíc domácností.

Zdroj: MF Dnes